Daň z příjmů fyzických osob při směně družstevních bytů

Před rokem jste koupili dvě bytové jednotky v družstevním vlastnictví za cenu 6 milionů korun (předmětem vlastnictví jsou zde členské podíly v bytovém družstvu, vysvětlení pojmů najdete v blogovém článku zde). Nyní mají členské podíly hodnotu 8 milionů. Oba byty / podíly máte v úmyslu směnit za byt v osobním vlastnictví v hodnotě 11 milionů korun, s doplatkem
3 miliony korun. V novém bytě se chystáte bydlet. Budete platit daň z příjmů fyzických osob? Na družstevních bytech vázne nesplacená anuita, hraje tato skutečnost pro daňové účely nějakou roli?


Řešení:

Při plánované směně dojde k převodu vlastnictví vašich členských podílů v bytovém družstvu. Pokud jste členem družstva nebyli alespoň 5 let, podléhá příjem získaný převodem členství dani z příjmů fyzických osob v progresivních sazbách 15 % - 23 %, přičemž základ daně se stanoví jako rozdíl mezi současnou hodnotou členských podílů a hodnotou nabývací, tj. 2 miliony korun.

Protože je ale příjem realizován v nepeněžní formě získáním bytové jednotky, kterou využijete k obstarání vlastního bydlení, můžete uplatnit osvobození od daně podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. v) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Jednou z podmínek pro uplatnění osvobození je oznámení osvobozeného příjmu správci daně do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém ke směně družstevních bytů za byt v osobním vlastnictví došlo, podle § 38v zákona o daních z příjmů.Nesplacená anuita u družstevních bytů pro posouzení povinností ve vztahu k daním z příjmů fyzických osobou nehraje žádnou roli.

Co je to ESG a co pro Vás znamená?

Související vzory dokumentů, které by vás mohly zajímat


Autoři

Jan Bürger
Daňový poradce
Martin Švalbach
Daňový poradce

Článek pro portál Vzorné Právo